Утрински Весник
Спорт

Тухел може да остане без британската виза по отказот од Челси

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Томас Тухел се наоѓа во незавидна ситуација во која може да не му биде дозволен престој во Велика Британија откако доби отказ од Челси, тврди британски „Телеграф“.

dobivaj vesti na viber

Германецот доби отказ на почетокот на месецот по 1:0 поразот од Динамо Загреб и беше заменет со Греем Потер од Брајтон, откако „сините“ платија рекордни 21 милиони фунти за да го ослободт од договорот. Тухел, пак, уште живее во близината на тренинг-центарот на Челси во Кобем, бидејќи неговите ќерки одат на училиште во Сареј.

Според „Телеграф“, Тухел не е сигурен ког мора да замине од Британија поради новите визни правила по Брегзит. Кога дојде на чело на Челси во јануари 2021, Челси мораше да побара посебна виза за него и за неговиот тим. Според изворите на „Телеграф“, Тухел може да остане само 90 дена по раскинот на договорот со Челси, иако нема потврда за ова.

Во исто време, се верува дека Јувентус и Баерн Минхен размислуваат за можно поставување на Тухел на тренрската позиција по лошите резултати на стартот на сезоната.

Можете да прочитате

Пандев на селекторот Милевски му порача да молчи

Араухо оди на операција, ќе го пропушти СП

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар