Утрински Весник
Свет

Трамп се изјасни за невин за местење на изборите во Џорџија

Трамп пристигна во судот во Вашингтон

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се изјасни за невин за големиот случај за мешање во изборите во округот Фултон, се вели во новото поднесување на судот. Трамп требаше да биде обвинет во среда.

dobivaj vesti na viber

Законот во Џорџија им дозволува на обвинетите да се откажат од личното појавување и да поднесуваат формални молби преку судски поднесоци, пишува Си-ен-ен.

Ова судење е четврти пат кога Трамп се изјаснува за невин по кривичната пријава откако ја напушти функцијата. Во овој случај, Трамп е обвинет за рекетирање во неговите наводни напори да ги поништи резултатите од претседателските избори во Џорџија во 2020 година.

Неколку од обвинетите, покрај поранешниот претседател, исто така, се откажаа од појавувањето на судот и се изјаснија за невини, вклучително и Сидни Пауел и Тревијан Кути. Обвинетите кои нема да се откажат од своето појавување треба да дојдат на суд на 6 септември.

Иако не е одреден официјален датум за судењето на Трамп во Џорџија, окружната обвинителка на округот Фултон, демократката Фани Вилис, побара од судијата што го надгледуваше случајот минатата недела да закаже судење за сите 19 обвинети на 23 октомври оваа година.

Како одговор, адвокатите на Трамп рекоа дека се против предложениот датум и ја истакнаа веројатноста дека споровите пред судењето ќе ја одложат постапката.

Можете да прочитате

НАТО утре формално ќе го назначи Руте за следен шеф

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин