Утрински Весник
Свет

Трамп прави се за да ја исклучи судијката Чуткан од постапката против него

Трамп прави се за да ја исклучи судијката Чуткан од постапката против него

Одбраната на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот поднесе барање за изземање на судијата на Окружниот суд на САД Тања Чуткан од постапката против него за мешање во изборниот процес. Повикувајќи се на судијката, која беше остра во други случаи поврзани со нападот на Конгресот на 6 јануари, адвокатите на Трамп велат дека таа покажала пристрасност кон него, што според нив ќе спречи фер судење.

dobivaj vesti na viber

„Чуткан, во врска со други случаи, предложи претседателот Трамп да биде кривично гонет и затворен“, напиша адвокатот на Трамп, Тод Бланш во поднесокот од девет страници.

„Ваквите изјави, дадени пред отпочнување на овој случај и без соодветна постапка, сами по себе се дисквалификувачки“.

Адвокатот на Трамп ја цитираше нејзината изјава во врска со изрекувањето на казната на лицето вмешано во нападот на Конгресот на 6 јануари дека осуденото лице покажало „слепа лојалност кон човек кој, патем речено, останал надвор од затвор до ден-денес“. „Законот и огромниот јавен интерес за интегритетот на оваа историска постапка бараат откажување“, додаде Бланш.

Доколку Чуткан се повлече од судењето, Трамп ќе побара од Окружниот Апелационен суд во Вашингтон да ја отстрани од случајот. Чуткан го одреди датумот за почеток на судењето на Трамп на 4 март и вети дека ќе ја спроведе правдата што е можно поскоро.

Чуткан беше избрана по случаен избор да го сослуша случајот откако федералната голема порота го потврди обвинението против Трамп за неговите наводни напори да го поништи неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година.

Тој се соочува со четири обвиненија, вклучително и заговор за измама на Соединетите држави, мешање во Конгресот и одземање право на други. Трамп се изјасни за невин.

Обвинението го прикажува планот на Трамп да го смени неговиот пораз на последните претседателски избори од актуелниот претседател Џо Бајден и наводниот заговор што кулминираше со насилниот напад на Капитол на 6 јануари.

Можете да прочитате

НАТО утре формално ќе го назначи Руте за следен шеф

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин