Утрински Весник
Свет

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

Tramp D.jpg

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците „бидејќи го гледаат како жртва на дискриминација“, споредувајќи го она што му се случува со историското наследство на предрасудите кон Африканците. „Не сум обвинет за ништо, за нешто што не е ништо“, рече Трамп на собирот на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина, пренесе АП. „И многу луѓе рекоа дека тоа е причината зошто Афроамериканците ме сакаат, затоа што беа многу повредени и дискриминирани и всушност видоа дека сум бил дискриминиран и јас. Тоа е прилично неверојатно, но можеби има нешто во тоа“, рече Трамп.

Можете да прочитате

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината