Утрински Весник
Свет

Трамп побара од судот да му дозволи да зборува јавно за случајот со фалсификувањето документи

Tramp.jpg

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп побара од судијата задолжен за неговиот случај за обвинението за фалсификување деловни документи за да ги прикрие плаќањата на поранешната порно актерка Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година, да му ја укине забраната јавно да зборува за случајот.

Трамп беше прогласен за виновен минатата недела, а пред почетокот на судењето во април, судијата Хуан Мерчан ги ограничи јавните изјави на Трамп за поротниците, сведоците и другите вклучени во случајот, бидејќи обвинителите некои од неговите изјави ги нарекоа „заканувачки“.

– Сега, кога судењето заврши, загриженоста на владата и судот не оправдуваат дополнителни ограничувања на правото на претседателот Трамп од првиот амандман, напиша адвокатот на одбраната Тод Бланш.

Поротата на Менхетен минатата недела го прогласи Трамп за виновен по сите 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја за да ја прикрие исплатата од 130.000 долари на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година за сексуална средба за која таа тврди дека ја имале.

Трамп негира дека имал сексуален однос со Даниелс и рече дека ќе поднесе жалба на пресудата.

Судијата Мерчан рече дека конечната пресуда ќе биде изречена на 11 јули.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија