Утрински Весник
Свет

Трамп: Бајден ја турна Русија право во рацете на Кина, што доведе до формирање на руско-кинескиот сојуз

Трамп: Бајден ја турна Русија право во рацете на Кина, што доведе до формирање на руско-кинескиот сојуз

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го обвини актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, дека со својата надворешна политика довел до формирање на сојуз меѓу Русија и Кина.

dobivaj vesti na viber

– Администрацијата на Бајден ја турна Русија право во рацете на Кина. Ова е неприфатливо. Кога детето учи историја, разбира дека никогаш не сакате Русија и Кина да се здружат и да создадат сојуз – рече Трамп на собирот на неговите поддржувачи во Ајова.

Тој не прецизираше каде конкретно погрешил Бајден, но поранешниот претседател претходно изјави дека нема да дозволи конфликт во Украина, кој според него се заканува да се претвори во трета светска војна.

– Бајден го направи токму тоа. Сега имаат голем убав сојуз. Тие ја турнаа Москва право во рацете на Пекинг. За Кина тоа беше како да земаш бонбони од дете. Беше многу едноставно – заклучи Трамп.

Доналд Трамп планира повторно да се кандидира за претседател на САД во 2024 година,пренесе Новости.рс.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот