Утрински Весник
Спорт

Цедевита Олимпија го отпушти Големац

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Јурица Големац повеќе не е тренер на Цедевита Олимпија, објави клубот на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Големац доби отказ поради лошите резултати, во АБА лигата клубот има скор од 14 победи и 6 порази и се четврти на табелата, додека во групата А од Еврокупот се на последното место со само три победи.

Додека не биде именуван нов тренер, екипата ќе ја предводи помошникот на Големац, Миро Алиловиќ.

Да потсетиме, Големац го презеде тимот во јануари 2020 година кога го наследи Славен Римац и освои две титули во Словенија, два купа како и три суперкупа, а играа и во полуфиналето на АБА лигата и четвртфиналето. на Еврокупот.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром