Утрински Весник
Спорт

„Торцида“ хаосот од стадионот го пренесе на сплитските улици – Тројца полицајци во болница, уапсени 52 лица

32910643.jpg
300x250 (7)

Полицијата во средата вечерта во Сплит привела вкупно 51 лице поради нередите што ги предизвикаа навивачите на Хајдук во „Пољуд“ и околу стадионот по мечот со Динамо, а лекарска помош побарале тројца полицајци, извести полицијата.

Нередите избија откако полуфиналниот натпревар од Купот на Хрватска помеѓу Хајдук и Динамо заврши 0:1.

Ss1

Навивачката група „Торцида“ тешко ја прифати елиминацијата од најголемиот ривал, а по завршувањето на натпреварот ја пробија оградата на северната трибина и влетаа на теренот со цел да се пресметаат со ривалските „Бед Блу Бојс“. Брзата интервенција на специјалните полициски сили спречи инцидент.

Но, немаше спас за столчињата на северната трибина на „Пољуд“, кој може да биде затворен за гледачи во наредниот период.

Од трибините на култниот стадион, протестот на навивачите на Хајдук се прошири и на улиците на Сплит, каде се тепаа меѓу себе, фрлаа факели и палеа контејнери. Тие ги нападнале и полицајците со стаклени шишиња, факели и камења. Како оружје се користеле и летви.

Ss1

Можете да прочитате

Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон

Верстапен славеше и на трката за Големата награда на Кина

Сејдини: Модерна и прогресивна федерација, тоа е целта за сите нас