Утрински Весник
Магазин

Топлината ги убива и мајмуните – мртви паѓаат од дрвјата

2024 05 20t194153z 172328759 Rc23t7a0s8tz Rtrmadp 3 Mexico Weather Monkeys.jpg

Мексико го зафати топлотен бран од кој освен луѓе страдаат и животни, а од жештините умираат мајмуни и паѓаат мртви од дрвјата. Најмалку 138 завивачки мајмуни, вид познат по своите карактеристични, гласни повици, се пронајдени мртви во државата Табаско во Мексиканскиот залив каде температурата надмина 45 степени.

Благодарение на локалните жители, пет животни итно се префрлени во локалните ветеринарни клиники, каде ветеринарите се борат да ги спасат од дехидрација и топлотен удар.

„Мајмуните се донесени во критична состојба, со дехидрација и треска. Тоа се симптоми на топлотен удар“, вели д-р Серхио Валензуела.

Од март досега од топлотниот бран починале најмалку 26 лица, а ветеринарите тврдат дека жештините убиле десетици, а можеби и стотици мајмуни завивачи.

Можете да прочитате

Душко ја нападнал Карлеуша – еве што изјави тој

Како да ги избркате мравките од вашиот дом?

Еден од најстарите Американци почина на 110 години, неговиот мозок даруван за научни цели