Утрински Весник
Свет

Покрената истрага поради протекување информации за здравствената состојба на Фицo

Fico.jpg

Окружното обвинителство во Банска Бистрица покрена кривична истрага за протекување информации за здравствената состојба на словачкиот премиер Роберт Фицo кој
беше ранет во обид за атентат минатата недела.

Обвинителот Марош Жилинка соопшти дека на 17 мај е покрената истрага поради неовластено постапување со лични податоци, пренесува ТАСР.

Вицепремиерот Роберт Калињак денеска на прес-конференција изјави дека сé уште е „невозможно“ да се процени кога Фицо ќе закрепне и дека неговата здравствена состојба сé уште е многу сериозна, пренесува порталот Правда.

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција