Утрински Весник
Спорт

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Фудбалерите на Баерн победија со 4:3 против Манчестер Јунајтед во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

УЕФА од овој натпревар го издвои остварувањето на легендарниот фудбалер на Баерн, Томас Милер.

Ветеранот стигна до 100 победи во елитното европско натпреварување.

На официјалниот профил на социјалните мрежи, УЕФА објаи дека Икер Касиљас има победа помалку од 177 натпревари, а лидер е Кристијано Роналдо со 115 триумфи на 183 меча.

На Милер му беа потребни 143 натпревари за да дојде до 100 победи во Лигата на шампионуте. Јасно е дека во текот на сезоната, Милер, ќе го престигне Касиљас, а не е далеку ниту од рекордот на Роналдо.

Тимот од Минхен на 3 октомври гостува во Копенхаген во следното коло од Лигата на шампионите.

Foto/ EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања