Утрински Весник
Спорт

Тешка повреда на тинејџерот за чии трансфер Барселона плати 40.000.000 евра

Тешка повреда на тинејџерот за чии трансфер Барселона плати 40.000.000 евра

Витор Роке, тинејџерската сензација од Бразил, блеска во дресот на Атлетико Паранаенсе.

dobivaj vesti na viber

18. годишниот напаѓач, наредното лето се сели во Барселона. Шпанскиот клуб пред неколку месеци за 40.000.000 евра го договори трансферот на Витор Роке. Атлетико повеќекратно заработи од неговиот трансфер, бидејќи пред две години тие на Крузеиро му платија 5.000.000 евра.

Роке имаше добра сезона се до мечот со Интернасионал. Се повреди во 11.минута, со солзи во очите го напушти теренот, а бразилските медиуми пишуваат дека го очекува долга пауза.

Оваа сезона на 41 натпревар, Роке постигна 20 гола и забележа осум асистенции.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања