Утрински Весник
Спорт

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Менаџерот на Манчестер сити, Ерик Тен Хаг му се заблагодари на ривалот од Манчестер сити, Пеп Гвардиола што му дале на неговиот тим „лекција“ на неделното дерби, кое „граѓаните“ го добија со 6:3.

dobivaj vesti na viber

„Ѓаволите“ беа посрамотени кај своите „гласни“ соседи на „Етихад“, откако Ерлинг Халанд и Фил Фоден постигнаа хет-трик, и Тен Хаг признава дека не било пријатно, но додава дека тие ќе научат од поразот.

„Секогаш ќе има пречки. Ги победивме Арсенал, ги победивме Ливерпул, во неделата имавме лош ден. Сити беа подобри, мора да ги прифатиме тоа, но не можеме да ги прифатиме нашите перформанси. Со почит кон противникот, но ќе продолжиме со нашата филозофија и принципи. Добивме самодоверба со победите над Арсенал и Ливерпул, но сега добивме враќање во реалноста со Манчестер сити. Затоа, ви благодариме за лекцијата, Пеп и Сити. Сфативме дека мораме да работиме многу подобро“, вели Тен Хаг.

Можете да прочитате

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Премиер лигата не сака маратонски мечеви

По пријава од Косово ФИФА покрена постапка против Србија