Утрински Весник
Спорт

Тебас: Шпанскиот фудбал се срами од молкот на Барселона

Тебас: Шпанскиот фудбал се срами од молкот на Барселона
Ss2

Претседателот на шпанската Ла лига, Хавиер Тебас продолжи со критиките кон Барселона и кон нивниот претседател Жоан Лапорта, велејќи дека се срами од молкот на каталонскиот клуб околу случајот со исплатите кон поранешниот претседател на судиската организација во Шпанија, Хозе Негреира.

dobivaj vesti na viber

За случајот веќе има и легален случај во Шпанија, додека на Барселона, ако биде докажан обидот да извршат влијание на судиите, им се закануваат финансиски казни и суспензии во Шпанија и Европа.

Ss1

„Не ми е јасна позицијата на Барселона. Што повеќе читам толку повеќе сум загрижен. Не знам дали позицијата на претседателот на Барселона ее прикладна. Не се сеќавам кога сме имале ваква криза на репутацијата, не само за Барселона, туку за целиот шпански фубал. Мора да има акција и ако има виновни, да се преземе одговорноста. Ова е еден од најлошите моменти во шпанскиот фудбал. Самата Барселона признава дека имало исплати и тоа не е нормално. Ниту во Шпанија, нту било каде. Срам ми е што уште немаме никакво објаснување од Барселона по толку време. Сметаат дека се жртва, а ако навистина е така, нека излезат и нека ги објаснат работите. Се надевам дека ќе го направат тоа“, вели Тебас.

Тој вели дека нема ништо контроверзно во тоа што Ла лига и лутиот ривал Реал Мадрид се приклучија како странки во обвинението.

„Мадрид го следеше тоа што го направи и Ла лига. Ние ќе се појавиме таму како приватни обвинители, исто како и Мадрид. Тоа е наше и нивно право“, вели Тебас.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина