Утрински Весник
Свет

Татко до смрт го претепал 11-годишниот син во Велика Британија, па излажал дека детето паднало од дрво

Татко до смрт го претепал 11-годишниот син во Велика Британија, па излажал дека детето паднало од дрво

Мајкл Харисон до смрт го претепал својот 11-годишен син, а потоа го однел во парк и повикал 911, тврдејќи дека детето паднало од дрво додека си играло криенка.

dobivaj vesti na viber

41-годишниот маж е осуден на најмалку 21 година затвор за убиството на неговиот син Мајки, кој трагично загина на 18 јуни минатата година.

Откако го нападнал детето, Харисон го ставил во своето комбе и се упатил кон Хинор, Велика Британија, а потоа се јавил на 911, велејќи дека малиот Мајки паднал од дрво додека си играле криенка, пренесува „Мирор“.

Потоа во очајнички обид се обидел да си ги покрие трагите.

Судот слушнал од сведоците како Харисон „полудел“ и го претепал својот син до смрт, удирајќи го постојано со тупаници по телото.

Трагично загинатиот Мајки можеби ќе преживеал, му било кажано на судот, доколку добиел итна медицинска помош.

Осудувајќи го Харисон за убиството на синот Мајки, судијата Шон Смит рече дека обвинетиот лажел за убиството и ја однел жртвата во паркот како дел од прикривање.

Целата негова приказна за инцидентот беше опишана пред судот како „целосна фикција“.

Кога службите за итни случаи пристигнале во паркот, го нашле Мајки како седи на совозачкото седиште во комбето на Харисон.

Питер Џојс, тужителот, рече дека Мајки имал проблеми со дишењето и бил итно пренесен во болница, каде што за жал починал нешто повеќе од еден час подоцна.

Обвинителот рече дека првичната обдукција открила бројни модринки и гребнатини, како и расекотини на црниот дроб на Мајки.

Тој изјави: „Расекотините предизвикаа значително крварење, имаше половина литар крв во стомакот на Мајки. Од вториот преглед било заклучено дека имало повеќекратни удари, повреди на лицето, главата, рацете, грбот и вратот“.

Обвинителот додаде: „Заклучокот е дека повредите не се објаснети со еден пад, туку тој имал повеќе повреди од тап предмет на неколку делови од телото“.

Обвинителот рече дека експерт педијатар, кој исто така бил донесен да сведочи, заклучил дека Мајки „можел да преживее доколку добиел итна помош“.

По изрекувањето на пресудата, во излив на емоции од обвинителната клупа, убиецот ја подал својата маица до печатот и рекол: „Секогаш ќе го сакам моето семејство, што и да кажете и која и да е верзија на настаните што ќе ја објавите“.

Можете да прочитате

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Втор круг претседателски избори во Литванија

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја