Утрински Весник
Македонија

Таравари радо би се видел со Зијадин Села, ама по изборите

1708271163 D182d0b0d180d0b0d0b2d0b0d180d0b8 D0b4d0b5d0bb D0bed0b4 D187d0bbd0b5d0bdd0bed0b2d0b8d182d0b5 D0bdd0b0 D186d181 D0b7d0b0 D0bdd0b5d0ba 63cd8b939da3e.jpeg

Со Зијадин Села не сум се видел неколку недели, но радо би се видел веднаш после избори, бидејќи не сме имале некое големо недоразбирање, тој мислеше дека треба да одиме сами, јас мислев дека треба да се обидеме со опозицијата да ја донесеме промената кај Албанците, порача во интервју за Слободен Печат претседателскиот кандидарт Арбен Таравари.

Запрашан за иднината на партијата, Таравари рече дека ќе се чека одлуката на надлежниот суд и дека без разлика каква таа ќе биде, тоа ќе биде испочитувано.

Web

„Имаше една фракција која многу се доближи до ДУИ и тоа е неспорно. Аргументите кон судот се дадени и од наша и од нивна страна, па судот нека одлучи, ние таа одлука ќе ја прифатиме. Кога почна целата оваа работа, јас инсистирав кај одредени членови на Централното претседателство, 17 се од наша страна, 11 се од друга страна и во Централното собрание имаме повеќе од 50% и инсистирав да им го дадеме печатот и да не продолжуваме со овие драми кои се случуваа претходно и во БЕСА со Алтернатива, но огромниот дел од ЦП и ЦС инсистираа дека партијата е на членовите и затоа ќе ја чекаме одлуката на Судот“ појасни Таравари.

Можете да прочитате

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да ја отфрли неоснованата кривична пријава на МВР кон новинарот Салиу

(Видео) Јакимовски најави мерка за помош на пенизонерите – гарантирани 25.000 денари за секое пензионерско семејство

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати каде било и под какви било услови, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат