Утрински Весник
Свет

СЗО: Копнен напад врз Рафа ќе доведе до крвопролевање

20240504083647 Big 730x400 95.webp.webp

Израелски копнен напад врз градот Рафа на крајниот југ на Појасот Газа, каде што хуманитарните групи проценуваат дека се засолниле 1,2 милиони Палестинци, може да заврши со „крвопролевање“, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на X напиша дека напад врз Рафа може да има „страшни последици“.

– СЗО е длабоко загрижена дека целосната воена операција во Рафа може да доведе до крвопролевање и дополнително да го ослабне и онака кревкиот здравствен систем, напиша Гебрејесус. 

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија