Утрински Весник
Спорт

Супер-компјутерот на СБК: Бразил ќе биде светски првак

Супер-компјутерот на СБК: Бразил ќе биде светски првак

Остануваат уште помалку од два месеци до почетокот на Светското првенство во Катар. Пред почетокот на Мундијалот, англиска апликација за обложување (СБК) се занимаваше со прогнозата и направи компјутерска симулација на сите резултати на првенството.

dobivaj vesti na viber

Супер-компјутерот на СБК, прогнозира финале помеѓу бранителот на титулата Франција и Бразил. На крајот оваа прогноза вели дека Бразил шести пат во историјата ќе ја освои титулата.

Франција во полу-финалето би бил подобра од Белгија, а Бразилците би славеле против најголемиот ривал Аргентина.

Аргентинците, според оваа прогноза, Мундијалот би го завршиле на третото место.

Можете да прочитате

Роналдо честел вечера во Доха, тројца од соиграчите не се појавиле

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата

Струга го победи Силекс