Утрински Весник
Свет

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата

Статуата на покојниот германски кардинал Франц Хенгсбах денеска беше отстранета од плочата пред катедралата „Есен“ во западна Германија, и тоа неколку дена откога на виделина излегоа наводите за сексуална злоупотреба, кои датираат пред неколку децении.

dobivaj vesti na viber

Обвиненијата против кардиналот Хенгсбах, кој почина во 1991 година, придонесоа скандалот со вознемирувањата извршени од свештениците во Германија да стигне во центарот на вниманието на јавноста.

Минатата недела бискупијата во Есен соопшти дека постојат сомневања дека Хенгсбах, кој бил епископ на Есен 33 години, можеби малтретирал 16-годишно девојче во 50-тите кога бил помошен епископ во блискиот Падерборн.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина