Утрински Весник
Балкан

Српски медиуми: Братот на осомничениот за убиството на Данка починал со насилна смрт

5441c817 C1e1 42c0 883d 897f90493365.jpg

Далибор Драгијевиќ (40), брат на еден од осомничените за исчезнувањето и смртта на двегодишното девојче Данка, починал од насилна смрт на 7 април во раните утрински часови во полициската станица во Бор, констатирано е по вештачење на Институтот за судска медицина во Белград, објави српскиот портал Радар.

Според тој портал, судско-медицинскиот извештај констатирал бројни повреди на неговото тело, поради што вештаците констатирале дека се работи за насилна смрт. Наодот е проследен до надлежното Вишо јавно обвинителство Заечар за понатамошно постапување.

За потсетување, осомничениот Борчанец на 6 април бил задржан 48 часа во полициската станица во Бор, поради сомнение дека му помагал на својот брат, кој е осомничен за тешкото убиство на двегодишната Данка Илиќ.

Истата вечер полицијата соопшти дека тој починал од „природна смрт“. Во соопштението на српското Министерство за внатрешни работи од 7 април, се наведува дека на осомничениот му се „слошило“ во раните утрински часови и дека „и покрај навремената реакција на полициските службеници и лекарите од Здравствениот дом во Бор, кои обид за реанимација, во 03:10 часот починал Д.Д.

Вештачењето на Институтот за судска медицина во Белград, пак, покажало дека тој не починал од природна смрт, туку од последици од тепање, чии траги биле јасно видливи и детално опишани во вештачењето, објави српскиот портал.

Можете да прочитате

(Видео) Од невреме во Хрватска гром запали куќа, автомобили заглавени во вода

(Видео) Протести во Тирана со експлозии пред влезот на Градското собрание

Германскиот емисар за Западен Балкан, Сарацин во Приштина на средба со Османи