Утрински Весник
Македонија

Средба Муцунски – Франгеш – 24info.mk

1.jpeg

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, денеска, оствари средба со специјалниот пратеник на Словенија за Западен Балкан, Анжеј Франгеш.

На средбата стана збор за регионалната динамика и состојбите во Западен Балкан, а притоа беше истакната потребата од забрзување на евроинтегративните процеси, што е од интерес за поширокиот регион. Воедно, беше реафирмирана силната поддршка од Словенија на патот кон ЕУ, како и континуираните заложби за регионална стабилност и просперитет.

Во разговорите беше истакнато дека Словенија останува важен партнер, како за развивањето на капацитетите за остварување на надворешно-политичките приоритети, така и за спроведувањето на реформите, преку споделување на нивните искуства за унапредување на административните и законодавните капацитети на земјата.

Двете страни заеднички ги потврдија одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу двете пријателски земји, со посебен осврт на трговската размена и целокупните економски релации.

Можете да прочитате

Бешлиовска за тримесечното бебе со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите што згрешија за овој случај

Девојка пронајдена мртва на браната Градче кај Кочани

Питбул усмрти 56-годишен маж, син му, кој го поседува кучето, е уапсен