Утрински Весник
Македонија

Сообраќајот се одвива непречено, врнежи од слаб снег има на Попова Шапка, Маврово и Стража

Сообраќајот се одвива непречено, врнежи од слаб снег има на Попова Шапка, Маврово и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет има на Попова Шапка во Маврово и на планискиот премин Стража кој во моментов не се здржува на коловозот.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Можете да прочитате

Амбасадорите на Франција и Австрија на средба со претставници од Советот на амбасадори

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8