Утрински Весник
Спорт

Соланке го продолжи договорот со Борнмут

Соланке го продолжи договорот со Борнмут

Фудбалерот на Борнмут, Доминик Соланке го продолжи договорот со клубот до 2027 година, соопшти англискиот премиерлигаш.

dobivaj vesti na viber

Соланке (25) е член на Борнмут од 2019 година, а за овој клуб одигра 179 натпревари и постигна 59 голови.

Пред Бурнмаут играше за Ливерпул, Витесе и Челзи. Соланке ги помина сите младински селекции на Англија, а за А селекцијата одигра само еден натпревар.

„Среќни сме што имаме играч како Доминик во нашиот тим. Тој е фудбалер кого многу го цениме на теренот и надвор од него. Возбудени сме што ќе продолжиме да работиме со него. Сигурен сум дека заедно можеме да продолжиме со добри резултати во наредните години“, изјави извршниот директор на Борнмут, Ник Блејк.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза