Утрински Весник
Македонија

Со СДСМ и Ковачевски земјава напредува економски и политички, фактор на стабилност на Балканот, порачаа од СДСМ

Со СДСМ и Ковачевски земјава напредува економски и политички, фактор на стабилност на Балканот, порачаа од СДСМ

Со СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски, Македонија напредува и економски и политички, соопшти владејачката партија.

dobivaj vesti na viber

„ Од држава, која во времето на ВМРО-ДПМНЕ беше скарана со соседите, заборавена и изолирана од меѓународната заедница, Македонија сега претставува фактор на стабилност на Балканот.

Нашата држава ги има уредено внатрешните односи на највисоко можно ниво и ги има решено отворените прашања со соседите

Ние сме земја членка на НАТО, земја која преговара со ЕУ, земја која што претседава со најголемата регионална безбедносна организација ОБСЕ, и држава во која што се депонираа договорите потпишани во рамки на берлинскиот процес помеѓу земјите од Западен Балкан.

Голема чест и признание за нас, е што постигнувањето на договорот за анексот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија, како значајно постигнување за мирот, помирувањето и економскиот развој како клучни предуслови за забрзан прогрес за целиот Западен Балкан кон ЕУ, се случи токму во Охрид.

Северна Македонија секогаш ќе биде пријател на сите земји од соседството и ќе продолжи по патот на европските интеграции и на стратешкиот дијалог со Соединетите Американски Држави“ наведуваат од партијата.

Можете да прочитате

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Пресудата за Владимир Талески пред Врховен суд: Предметот ќе го пратиме во Обвинителство на мислење

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат