Утрински Весник
Свет

Снежна бура во Америка, откажани многу летови

Силна снежна бура го зафати североисточниот дел на Америка, која предизвика откажување на бројни летови и затворање на училишта и други институции.

Според FlightAware, авиокомпаниите откажале повеќе од 1.220 летови во Америка, вклучувајќи 43 отсто од сите летови од аеродромот ЛаГвардија во Њујорк и 28 отсто од аеродромот Њуарк во Њу Џерси, додека од JFK” го откажал секој петти лет.

Училиштата се затворени во градот Њујорк, а властите велат дека ова е првпат во последните две години да падне доволно снег за да се бара употреба на машини.

Бројни рурални области во североисточниот дел на Америка се целосно отсечени од остатокот од светот поради рекордно високите снежни наноси.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија