Утрински Весник
Македонија

Скопјанец на Водно се обидел да изврши полов напад и силување

Скопјанец на Водно се обидел да изврши полов напад и силување

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 26-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека се обидел да стори две кривични дела – едно кривично дело полов напад и силување од член 186 став 3 во врска со став 1 и со член 19 од Кривичниот законик и едно кривично дело кривично дело полов напад и силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот, на 26 февруари, на пешачка патека на Водно, со умисла се обидел со примена на сила, спротивно на јасно изразената волја на една жртва, врз неа да изврши полов напад и силување.

Додека оштетената пешачела и се искачувала на пешачката патека, осомничениот со сила ја повлекол кон него и ја турнал на земјата, па легнал врз неа, со намера да ја принуди на сексуален однос. Жртвата давала активен и континуиран отпор. Во тој момент до местото на настанот се приближило непознато женско лице по што пријавениот станал и веднаш побегнал од местото на настанот.

Истиот осомничен, на 4 март, пред влез на зграда на улицата Востаничка во Скопје, нападнал и се обидел да изврши полов напад врз уште една жена. Жртвата го турнала од себе осомничениот, силно вознемирена и исплашена почнала да вика помош, па избегала кон својот дом, веднаш пријавувајќи го настанот во полиција.

Бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност од бегство, а и особени околности што укажуваат дека осомничениот ќе ја попречува истрагата со влијание врз сведоците (жртви) на кривично дело и околности што го оправдуваат стравот дека тој ќе го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​

Можете да прочитате

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

СДСМ: Касами очигледно нема ориентација во просторот

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот