Утрински Весник
Спорт

Скариоло ќе го тужи Виртус за клевета

Скариоло ќе го тужи Виртус за клевета

Серхио Скариоло размислува да го тужи Виртус кој го отпушти пред првиот натпревар од новата сезона.

dobivaj vesti na viber

Неколку дена по отказот, сопственикот на Виртус, Масимо Занети го критикуваше Скариоло.

„Кога Скариоло одеше на состаноци со Торонто Репторс и Реал Мадрид, тој не третираше како тим од втора класа“, рече Занети.

Според информациите на шпанскиот портал „Релево“, Скариоло никогаш не се сретнал со Реал Мадрид и сега размислува за тужба.

Бордот на тренери во Евролигата соопшти дека го поддржува Скариол и дека очекува Виртус целосно да ги исполни обврските од договорот.

Скариоло беше отпуштен по коментарите на прес-конференција, кога рече дека раководството го формирало тимот и дека сите прашања во врска со тоа треба да бидат упатени до нив.

Скариоло го предводеше Виртус во претходните две сезони и го освои Еврокупот.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања