Утрински Весник
Спорт

Скандалозно однесување на Медведев на турнирот во Мец

Скандалозно однесување на Медведев на турнирот во Мец

Данил Медведев доживеа пораз во осминафиналето на АТП турнирот во Мец од ветеранот Стан Вавринка (284. на АТП листата). Во третиот сет, Медведев успеа да го навлече гневот на публиката.

dobivaj vesti na viber

Вавринка го доби четвртфиналето по 6:4, 6:7(7), 6:3, но однесувањето на рускиот тенисер, поранешен број 1, се издвојува на социјалните мрежи повеќе од кој било добро одигран поен или победата на 38. годишниот Вавринка.

Сцената која се коментира се случи во третиот гем од третиот сет, при резултат 2:0 за швајцарскиот тенисер, откако Медведев го фрли рекетот на теренот. Публиката почна да протестира, а потоа следуваше шоуто на Медведев, кој почна да покажува палци кон толпата, да прави грди гестови и да имитира мајмунски движења.

 

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации