Утрински Весник
Спорт

Сити го растури Барнли, хет-трик на Халанд

Сити го растури Барнли, хет-трик на Халанд

Фудбалерите на Манчестер сити први изборија пласман во полуфиналето на ФА Купот. На домашен терен убедливо го поразија лидерот во Чемпионшип, Барнли, со 6:0.

dobivaj vesti na viber

На клупата на Барнли седи легендата на Манчестер сити, Венсан Компани, кој со овации беше пречекан од публиката на „Етихад“.

Дуелот учителот и ученик заврши со очекувана победа на првиот.

Второлигашот добро се држеше во првиот половина час, се до моментот кога Халанд го постигна првиот од трите гола на овој натпревар. Три минути подцна Норвежанецот уште еднаш погоди. Хет-трикот го комплетираше во 59.минута.

хет-трик во 59. минута, а потоа неколку минути подоцна Гвардиола го соблече исто како што направи неодамна против Лајпциг кога постигна пет гола.

Во преостанатиот дел од натпреварот два гола постигна Хулијан Алварез (62. и 72. минута) и 20. годишниот Кол Палмер (68) за конечни 6:0.

Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов поради повреда го пропушти натпреварот.Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна