Утрински Весник
Спорт

Синот на Ѓоковиќ стана хит на Вимблдон

Novakkkkk.jpg

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со голема поддршка од семејството се пласираше во четвртото коло на Вимблдон.

За време на натпреварот против Алексеј Попирин на трибините беа и неговата сопруга Јелена, синот Стефан и ќерката Тара.

А колку секој поен му значеше на неговиот син, со кој Новак повремено тренира и се загрева, покажа четвртиот сет од мечот кој заврши 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (3).

Се играше тај-брејк кога Новак сервираше за 3:2 и тоа одлично го направи. Доволно за Попирин да ја врати топката веднаш преку мрежата.

А потоа Стефан го привлече вниманието на британската јавност и организаторите на Вимблдон.

Тој покажа како татко му ја удира топката, имитирајќи го Новак кон крајот на еден не толку лесен натпревар. Следен противник на Ѓоковиќ ќе биде Холгер Руне, кој во пет сета го совлада Квентин Халис.

Можете да прочитате

Меси ќе го пропушти Ол-стар натпреварот во МЛС

Леброн Џејмс ќе го носи знамето на САД на отворањето на ОИ во Париз

Храната на Олимпијадата како културно-еколошки предизвик