Утрински Весник
Свет

Силен земјотрес на островот Закинтос во Грција

Zemjotres1.jpg

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер, го потресоа југозападниот дел на Грција, во близина на островот Закинтос.

Земјотресот бил почувствуван и на островот Лефкада, како и во околните градови Патра и Каламата.

Можете да прочитате

По петнаесетдневниот топлотен бран од денеска пад на температурите во Грција

Две анкети покажаа дека Трамп ќе ја победи Харис на изборите

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија