Утрински Весник
Магазин

Шварценегер критикуван за пораката што ја остави во книгата за гости во Аушвиц

Шварценегер критикуван за пораката што ја остави во книгата за гости во Аушвиц

Арнолд Шварценегер се најде на удар на критики затоа што употребил една од неговите познати филмски фрази при потпишувањето во книгата за посетители на меморијалниот центар Аушвиц.

dobivaj vesti na viber

Музејот сподели серија твитови за посетата на славниот актер, вклучувајќи ја и неговата порака во книгата за посетители – потпис заедно со позната фраза од „Терминатор“, I’ll be back („ќе се вратам“).

Ова резултираше во голем број критики на социјалните мрежи. Многумина коментираа дека иако не мислел ништо лошо, оваа фраза не е соодветна за ситуацијата и местото каде што се нашол, а неговиот потег е карактеризиран како „невкусен“ и „непримерен“.

Актерот го посети музејот откако прими инаугуративна награда за борба против омраза, којашто му ја додели фондацијата „Еврејски центар Аушвиц“ претходно оваа година.

По лавината реакции на цитирањето на „Терминатор“ во книгата за гости, музејот на Аушвиц на Твитер објави објаснување: „Оваа посета беше планирана да биде релативно кратка. Натписот требаше да биде еден вид ветување дека ќе се врати за уште една и подетална посета“.

Можете да прочитате

Почина Ајрин Кара, пејачката на хитовите од „Flashdance“, „What A Feeling“ и „Fame“

Џенифер Лопез откри зошто ги избришала сите објави од Инстаграм

Последнo ура на Даниел Крег како Џејмс Бонд со новиот „Омега симастер“