Утрински Весник
Спорт

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Светското првенство во Катар ги доби сите 16 осминафиналисти, откако Швајцарија го „визираше“ последното место со 3:2 победа над Србија во одлучувачкиот меч за да го запечати второто место во групата Г зад Бразил, кои загубија од Камерун со примен гол во 91. минута. Швајцарците сега ќе се судрат со Португалија во осминафиналето, додека Бразил ќе ја пречека Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Дуелот помеѓу Швајцарција и Србија предизвикуваше огромно внимание, не само поради тоа што се работи за меч за пласман во осминафинале на еден Мундијал, по бурниот меч од СП во Русија во 2018 со политичка позадина, но како и тогаш, на крајот Швајцарците се радуваа откако нивните напаѓачи фантастично ги искористија сите грешки во одбраната на Србите.

Џердан Шаќири, исто како во 2018 година, постигна гол против Србија, отварајќи го резултатот во 20. минута од мечот, но Србија најави дека има доволно моќ во нападот за пресврт – Александар Митровиќ во 26.минута постигна прекрасен гол за глава, за девет минути подоцна, Душан Влаховиќ да донесе 2:1 водство за „орлите“. Меѓутоа, во 44. минута од мечот, користејќи една од многуте грешки на Србија во одбраната, Бри Емболо го постигна својот втор гол за 2:2. Наместо во второто полувреме Србија да тргне по гол кој ќе им обезбедеше место во осминафинае, тие дозволија фудбалерот на Нотингем форест, Ремо Фројлер во 48. минута да донесе водство за Швајцарција. Ова водство тие го задржаа до крајот на мечот за голем успех на нивната репрезентација. Србија во финишот не успеа да стигне до некој импулс да се тргне офанзивно во потрага по два гола.

Бразил, пак, во меч кој не значеше многу за нив, го доживеа првиот пораз на Мундијалот, откако Винсен Абубакар во 91. минута постигна гол, по што иронично доби и втор жолт картон за прославата.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-3960-41087”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине