Утрински Весник
Магазин

Што може да предизвика утринска главоболка?

Glavobolka.webp.webp

Постојат многу причини за утринска главоболка. Утринските главоболки обично не будат пред зори, иако истражувањата покажуваат дека тие можат да се појават и кога ќе се разбудиме.

Се смета дека околу 50 проценти од луѓето имаат утринска главоболка. Често се јавува по непроспиена ноќ, малку сон, кога сте под стрес. На утринската главоболка може да влијае храната, алкохолот, стресот и силната светлина.

Појава на мигрена

Без разлика дали сте склони кон мигрена, тензични главоболки или кластерни главоболки, можеби ќе можете да ја намалите нивната фреквенција со идентификување на она што ги предизвикува. Мигренозни главоболки се јавуваат во раните утрински часови, како и главоболки поврзани со апнеја при спиење. Според новото истражување, нарушувањето на спиењето може да укаже на почеток на мигрена, која со текот на времето може да стане хронична.

Постојат неколку видови утрински главоболки поделени според типот на досадна, остра или мачна болка: мигрена, кластерна главоболка, главоболка на напнатост… Несоницата се јавува како последица на недостаток на сон, која е најчеста причина за утринска главоболка. Доколку главоболките се чести, се препорачува посета на лекар.

Научните студии заклучија дека пациентите со мигрена имаат 2,5 пати поголеми шанси да станат депресивни и анксиозни. Истражувачите истакнуваат дека нарушувањата на менталното здравје можат да доведат и до несоница, што го зголемува ризикот од утрински главоболки. Така, пациентите кои имаат мигрена имаат поголема можност да бидат депресивни од луѓето кои немаат мигрена.

‘Рчењето во сон

Апнеја при спиење и ‘рчењето може да бидат причина за утрински главоболки. Мелењето или стегањето на забите е познато како бруксизам. Се јавува во текот на ноќта поради нарушувања на спиењето. Истражувачите веруваат дека главоболките поврзани со бруксизам се резултат на нарушувања во темпоромандибуларниот зглоб на вилицата. Овој тип на главоболка ја локализира болката во близина на слепоочниците.

Истегнување на мускулите на вратот

Главоболката во раните утрински часови може да биде последица на истегнување на мускулите на вратот. Изборот на перница е важен бидејќи треба да ни помогне да имаме удобна положба за време на спиењето, што е важно за ‘рбетот и вратот. Добриот сон, како и неговата динамика, може да го нарушат лековите, особено оние што се користат за лекување на нарушувања на спиењето.

Главоболката предизвикана од прекумерна употреба на лекови против болки е исто така причина за утринска главоболка. Премногу сон може да предизвика и утрински главоболки поради нарушување на деноноќниот ритам и нервните патишта во мозокот, пишува Harvard Health.

Можете да прочитате

Три хороскопски знаци кои привлекуваат внимание каде и да се појават

Ако ги пиете овие лекови, бидете внимателни во текот на горештините: Го зголемуваат ризикот од дехидратација

И ним им е потребно разладување: Сладоледи за животните во скопската Зоолошка