Утрински Весник
Свет

Шпанските власти запленија 25 тони хашиш скриен во камион со дињи

Picture 1238 660x438 1.jpg

Шпанските власти соопштија дека заплениле 25 тони хашиш скриен во камион со дињи кој доаѓал од Мароко и патувал за Франција.

Стоката вредна 50 милиони евра е откриена во пристаништето Алгесирас, на југот на Шпанија. Хашишот бил скриен во камион, во 22 дрвени гајби.

Крајната точка на неговото патување бил градот Перпињан, кој се наоѓа на југот на Франција.

Пратката е најголемиот товар хашиш запленет на шпанските патишта од 2015 година, кога властите запленија 48 тони хашиш скриен во камиони, исто така во Алгесирас.

Шпанија се смета за главната точка преку која хашишот што доаѓа од Мароко влегува во Европа.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија