Утрински Весник
Свет

Шолц вели дека Бајден му е подраг од Трамп: „Сакам тој повторно да биде избран за претседател“

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека го претпочита актуелниот американски претседател Џозеф Бајден отколку неговиот претходник Доналд Трамп и дека сака тој да биде реизбран за втор мандат.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на прашање на ученик за време на посетата на основно училиште во близина на Берлин, Шолц рече: „Мислам дека сегашниот претседател е подобар, па сакам тој да биде реизбран“, пренесува Ројтерс.

Според последните анкети, Бајден има предност пред потенцијалните републикански противници Доналд Трамп и Рон ДеСантис на претседателските избори во САД во 2024 година.

Можете да прочитате

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда