Утрински Весник
Свет

Шолц: Не се сомневам дека Бајден е способен за втор претседателски мандат

Шолц: Путин води крстоносна војна, војуваат против нашиот начин на живот

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не се сомнева во способноста на американскиот претседател Џозеф Бајден за втор претседателски мандат.

dobivaj vesti na viber

Шолц, во интервју за Велт ТВ на маргините на самитот на Групата седум (Г7) во Јапонија, рече дека Бајден има многу јасни идеи и добро знае што се случува во САД и во светот, пренесе Ројтерс.

Бајден во април најави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година.

Бајден (80) е веќе најстариот претседател во историјата на САД.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија