Утрински Весник
Свет

Шојгу: Русија брзо и остро ќе реагира на напади слични на оној на Белгород

Шојгу: Значително ќе се зголемат нарачките за „Калешников“ следната година

Русија ќе реагира „брзо и многу остро“ на напади слични на нападот на украинските диверзанти врз регионот на Белгород, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

– Ќе продолжиме да реагираме на ваквите акции на украинските милитанти брзо и многу остро – рече Шојгу, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека ќе продолжи систематската работа за поддршка на учесниците во специјалната воена операција и нивните семејства.

– За нас е важно војниците кои извршуваат задачи во зоната на специјални воени операции да знаат дека нивните роднини и пријатели се под заштита на државата – рече Шојгу.

Руската армија во вторникот објави дека ја поразила украинската диверзантска група која го нападнала пограничниот регион Белгород на Русија.

Руските сили наводно убиле повеќе од 70 „украински националисти“.

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една