Утрински Весник
Свет

Шојгу: Русија брзо и остро ќе реагира на напади слични на оној на Белгород

Шојгу: Значително ќе се зголемат нарачките за „Калешников“ следната година
Ss2

Русија ќе реагира „брзо и многу остро“ на напади слични на нападот на украинските диверзанти врз регионот на Белгород, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

– Ќе продолжиме да реагираме на ваквите акции на украинските милитанти брзо и многу остро – рече Шојгу, пренесува ТАСС.

Ss1

Тој додаде дека ќе продолжи систематската работа за поддршка на учесниците во специјалната воена операција и нивните семејства.

– За нас е важно војниците кои извршуваат задачи во зоната на специјални воени операции да знаат дека нивните роднини и пријатели се под заштита на државата – рече Шојгу.

Руската армија во вторникот објави дека ја поразила украинската диверзантска група која го нападнала пограничниот регион Белгород на Русија.

Руските сили наводно убиле повеќе од 70 „украински националисти“.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници