Утрински Весник
Спорт

Саутгејт го објави списокот за дуелите со Македонија и Малта

Саутгејт го објави списокот за дуелите со Македонија и Малта

Англискиот селектор Герет Саутгејт, го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за јунскиот квалификациски циклус, за пласман на Европското првенство. Англичаните на 16 јуни ќе гостуваат кај Малта, а три дена подоцна ќе ја пречекаат Македонија.

dobivaj vesti na viber

Селекторот на Англија за овие дуели повика 25 фудбалери.

Голамни: Сем Џонстон, Џордан Пикфорд и Арон Рамсдејл

Одбрана: Трент Александер-Арнолд, Луис Данк, Марк Гуеи, Хари Мегваер, Тајрон Мингс, Лук Шо, Џон Стоунс, Киеран Трипие и Кајл Вокер

Среден ред: Џуд Белингам, Еберечи Езе, Конор Галахер, Џордан Хендерсон, Калвин Филипс и Деклан Рајс

Напад: Фил Фоден, Џек Грилиш, Хари Кејн, Џејмс Мeдисон, Маркус Рашфорд, Букајо Сака и Калум Вилсон.

Натпреварот меѓу Англија и Македонија се игра на 19 јуни на „Олд Трафорд.

 

Можете да прочитате

ПСЖ ја откажа прославата на титулата

Шекил воодушевен од Јокиќ

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона