Утрински Весник
Спорт

Шмајхел го засили Андерлехт

Шмајхел го засили Андерлехт

Познатиот дански голман Каспер Шмајхел ја напушти Ница и замина во Андерлехт.

dobivaj vesti na viber

Тој минатото лето неочекувано го напушти Лестер, како капитен на тимот и што е уште почудно, како следна дестинација ја избра Ница.

Данецот стана слободен играч откако спогодбено го раскина договорот со Ница и потоа веднаш потпиша договор со Андерлехт.

Шмајхел потпиша едногодишен договор со можност да го продолжи на уште една сезона.

Да потсетиме, тој е легенда на Лестер со кој ја освои шампионска титула во Премиер лигата, а подоцна и ФА Купот.

Тој има 36 години и се уште игра за репрезентацијата на својата земја.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза