Шкотска преку Украина на чекор од влез во Лига А!

Шкотска со 3:0 ја совлада Украина на „Хемпден парк“ за да дојде на чекор од промоција во елитната Лига А во Лигата на нации на УЕФА, искачувајќи се на првото место на табелата во групата 2.

Џон Мекгин во 70. минута, по 14 неуспешни обиди на украинскиот гол, го отвори резултатот со својот четврти гол ова сезона во Лигата на нации, пред Линдон Дајкс во 80. и 87. минута да ја потврди победата на Шкотланѓаните.

Шкотланѓаните сега во сабота ја пречекуваат репрезентацијата на Република Ирска, пред да гостуваат на Украина (во Полска) на 27 септември, додека Украинците во следниот меч играат со Ерменија, каде што ќе мора да победат ако сакаат да ги заддржат шансите за пласман во Лига А.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-64390-40128”));

Standings provided by SofaScore

Над три милиони луѓе во салите ги следеа натпреварите од регуларниот дел од Евролигата

Италија го обезбеди петтото место во Лигата на шампионите

Дождот направи хаос, Норис пред Хамилтон и Алонсо на пол-позицијата за спринт-трката во Шангај