Утрински Весник
Магазин

Шишенце вода во Цирих чини четири ипол евра

1 16a083d60f7.2107316 116079117 16a083d60f7 Large.jpg

„Светот на статистиката“ на својот Твитер профил објави листа на најскапите шишиња со вода во светот. Списокот се базира на цената на шише вода од 330 милилитри во локалните ресторани.

Најскапата вода ќе ја платите во ресторан во Швајцарија. Податоците покажуваат дека шише вода во ресторан во Цирих чини 4,5 евра, додека нешто поевтино е во Женева, каде чини 3,8 евра.

Шише вода во ресторан во Луксембург е 3,10 евра, додека во Париз е 2,77 евра. Цената е иста во Копенхаген.

Најевтиното ресторанско шише вода во светот е во Каиро, каде што ќе платите околу 10 центи.

Можете да прочитате

,,Кирилица” на Влатко Стефановски во ново издание на Јовица Михајловски

Овие знаци никогаш не ги прекршуваат правилата

Хемингвеј: Попаметните луѓе се воопшто понесреќни во животот