Утрински Весник
Спорт

Шест клуба ќе се тркаат за потписот на Димитријевиќ

Шест клуба ќе се тркаат за потписот на Димитријевиќ

Ненад Димитријевиќ се наоѓа пред важна одлука. Откако го раскина договорот со Валенсија тој треба да реши каде ќе ја продолжи кариерата. Прашање е што ќе реши дали да игра во Евролигата или да остане во Русија?

dobivaj vesti na viber

Димитријевиќ зад себе има брилијантна сезона со УНИКС. Во Казањ пристигна како позајмен играч од Валенсија, сезоната ја заврши со триумф во ВТБ лигата и МВП наградата за најдобар играч во финалната серија против Локомотив Кубан.

Бидејќи е квалитетен плејмејкер и притоа е слободен интересот за него е голем.

УНИКС сака да го задржи, а за него од руските клубови се интересира и Зенит од Санкт Петербург.

Доколку реши да ја напушти Русија, тогаш на маса има четири понуди од клуба со евролигашко педигре: Басконија, Баерн Минхен, Фенербахче и Партизан.

Можете да прочитате

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“