Утрински Весник
Спорт

Шелтон неочекуван четвртфиналист во Мелбурн

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Дебитантот Бен Шелтон избори пласман во четвртфиналето на Австралија опен. Во американската пресметка тој го победи Џефри Џон Волф во пет сета.

dobivaj vesti na viber

Шелтон победи со 6:7 (5), 6:2, 6:7 (4), 7:6 (4), 6:2 по речиси четири часа игра.

Пред дебито на АО, Шелтон беше на 89. место на АТП листата. По завршувањето на првиот гренд слем во сезоната тој драстичноќе го поправи својот рејтинг.

Тој во четвртфиналето ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Шпанецот Роберто Баутиста-Агут и уште еден Американец, Томи Пол.

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар