Утрински Весник
Спорт

Челси го подготвува најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Челси го подготвува најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Сагата околу трансферот на Енцо Фернандез од Бенфика во Челзи не е завршена. Португалските медиуми тврдат дека Челси повторно ќе преговара околу трансферот.

dobivaj vesti na viber

Челзи веќе потроши над 300.000.000 евра за нови играчи во овој преоден рок, но не планира да застане тука.

Португалскиот „Рекорд“ пренесува дека Челзи сега биле подготвени да ја активираат откупната клаузула која изнесува 125.000.000 евра.

Доколку клубовите се договорат тоа ќе биде најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата. Рекордот, засега, го држи Џек Грилиш, кој од Астон Вила се пресели во Манчестер Сити за 117.500.000 евра.

Можете да прочитате

„Играчот Варан почна да го гуши човекот Варан“

Проблем за Њукасл – Гордон го прекршил законот

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао