Утрински Весник
Свет

Шји Џинпинг: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја

Шји Џинпинг: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја

Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за промовирање и развој на стратешко партнерство во согласност со сегашниот момент, изјави кинескиот претседател Шји Џинпинг за време на денешната посета на јужнокорејскиот премиер.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Шји се состана со јужнокорејскиот премиер Хан Дук-су во источниот кинески град Хангжу пред отворањето на Азиските игри.

Шји, исто така, рече дека сериозно ќе размисли за посетата на Јужна Кореја, објави јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“.

Хан побара од кинескиот претседател да одигра конструктивна улога во односите со Северна Кореја.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина