Утрински Весник
Свет

Серија земјотреси во Италија: земјата се тресеше цела ноќ, најсилниот беше рано наутро

Серија земјотреси во Италија: земјата се тресеше цела ноќ, најсилниот беше рано наутро

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, се случиле во текот на ноќта во големиот вулкански регион на Флегрските полиња, во близина на Неапол, објави италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија.

dobivaj vesti na viber

Според сеизмолозите, најсилниот земјотрес е регистриран во 3 часот и 35 минути и бил почувствуван во некои делови на Неапол и околните села, пренесува АНСА.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 3 километри.

Засега нема информации за материјална штета или жртви.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина