Утрински Весник
Магазин

Сем Алтман сака да создаде вештачка интелигенција која знае сè за вас

Sem Altman.jpg

Во визијата на Сама Алтман за иднината, вештачката интелигенција е малку страшна.

„Она што навистина го сакате е исклучително компетентен колега кој знае апсолутно сè за мојот живот, секоја е-пошта, секој разговор што некогаш сум го имал, но не делува како екстензија“, изјави извршниот директор на OpenAI за MIT Technology Review.

Суштината на интервјуто е дека Алтман сака вештачката интелигенција да функционира многу повеќе од обичен чет-бот. Тоа треба да им помогне на луѓето да постигнат работи во реалниот свет, рече тој.

Ако тоа може да се направи, тоа би било огромен чекор во споредба со она што OpenAI моментално го нуди.

Алтман наводно го нарекол ChatGPT „неверојатно глупав“, иако работниците веќе го користат за да ги забрзаат своите деловни активности, да развијат код, да пишуваат е-пошта и многу повеќе. Значи, не може да се каже колку попродуктивни ќе бидеме кога магичниот модел на Алтман ќе се појави на пазарот.

Алтман не прецизираше кога оваа алатка ќе биде достапна или колку напредна би требало да биде вештачката интелигенција за да ја поддржи. Другите услуги на компанијата, како што се генератор на видео Sora и генератор на слики DALL-E, сè уште бараат значителни насоки за извршување на задачите. Тие исто така не се дизајнирани да согледуваат информации од околината и да ги користат за постигнување одредени цели.

Но, идниот јазичен модел на OpenAI, GPT-5, може да биде чекор во таа насока.

Извор кој претходно го видел моделот им открил на медиумите дека GPT-5 е „материјално супериорен“ од постоечките модели. Изворот исто така рече дека OpenAI развива услуга каде што корисниците можат да повикаат агент за вештачка интелигенција да ги извршува задачите самостојно.

Изворите велат дека GPT-5 би можел да излезе кон средината на годината, додека Алтман не открива премногу официјално.

Можете да прочитате

,,Кирилица” на Влатко Стефановски во ново издание на Јовица Михајловски

Овие знаци никогаш не ги прекршуваат правилата

Хемингвеј: Попаметните луѓе се воопшто понесреќни во животот