Утрински Весник
Свет

Седумдесет рудари останаа затрупани во рудниците по земјотресот во Тајван

677z381 Tajvan Spasioci.jpg

Седумдесет рудари останаа затрупани во два рудници за јаглен во Тајван по силниот земјотрес.

Во едниот рудник има 64, а во другиот шест, соопштија пожарникарите.

Web

Најмалку девет лица загинаа, а повеќе од 930 се повредени во земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што денеска ја погоди тајванската област Хуалиен, недалеку од епицентарот на истокот на островот.

Земјотресот и последователните потреси предизвикаа и 24 одрони и оштетувања на 35 патишта, мостови и тунели.

Властите изгубија контакт со 50 луѓе кои патуваа со минибус низ Националниот парк Тароко, бидејќи мобилните комуникации беа прекинати.

Можете да прочитате

Русија се одмаздува: Конфискуваше над 250.000 хектари земјоделско земјиште

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина