Утрински Весник
Свет

„Се отвораат вратите регионот да влезе во нова ера на мир“, порача Габриел Ескобар по средбата Вучиќ-Курти

„Се отвораат вратите регионот да влезе во нова ера на мир“, порача Габриел Ескобар по средбата Вучиќ-Курти

Заменик помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, посочи дека договорените обврски помеѓу Косово и Србија, но и нивното исполнување, значи отворање на вратите за Западен Балкан да влезе во нова ера на мир.

dobivaj vesti na viber

„Без помошта од нашите пријатели, ова немаше да се случи. Ова е уште еден пример како Северна Македонија е значаен партнер кој помага на Европската Унија и САД, да се постигне регионална стабилност. Премиере, Ви благодарам. Сакам да им честитам на двете страни за постигнатиот, тежок, но неопходен договор, за да се најде мирен однос меѓу двете земји. Ова не ги отвора вратите за поголема евроатланска интеграција за двете земји, но ги отвора вратите за регионот да влезе во нова ера на мир“, кажа Ескобар.

Тој посочи дека САД е подготвена да помогне на Балканот да има мир.

„Ја ценам работата на колегите од Европската Унија за достигнување на овој визионерски момент. Јас можам да ви кажам дека САД се заложува да помогне во имплементацијата во двете држави. Ние ќе помогнеме во сè што можеме да поддржиме политички, економски и на секој друг можен начин, за да овозможиме мир на Балканот“, додаде тој.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени